Cami Avize Temizliği

Cami Avize Temizliği

Cami Avize Temizliği ve Halı Yıkam Firmamız 2006 yılından bu yana Bursa’nın tüm bölgelerinde ki Cami Halı Yıkama ve Avize Temizliğini yapmaktadır. Cami Halı Yıkama ve Avize Temizliğin de titizlikle çalışan ekibimiz. İş bitimin de Cami görevlileri ve cemaatin görüşlerini alarak yaptığı işi kendisiyle beraber görevlilerle sorgular. Kaliteli bir işçilik çıkması için bu sorgulamayı her cami de uygular.

Cami Halı Yıkama çok önemlidir, özellikle ibadet hanelerimize daha dikkat etmemiz gerektiğini dikkate alıyoruz. Günün her saati ibadete açık olan camilerimiz sabah akşam ayırt edilmeksizin yoğunluk halindedir. Sabah çocukların kur’an dersi, öğlene yakın mukabeleler, öğlen namazı, öğlen namazının arından cami cemaatinin bireysel veya topluluk olarak kur’an-ı kerim okuması veyahut ilim meclisi haline getiriyor olması.

Sürekli bir halde halka açık olan ibadethanelerimizin temizliği muhakkak ki çabucak tahrif edilebiliyor, bazı hastalıkları tetikleyebiliyor. Özellikle secde edildiğin de burunlarımızın halıya temas etmesi. Ellerimizin ayaklarımızın yüzümüzün teması halı da olan mikropların bedenimize teması kolaylaşıyor. Bu sebeple camilerimizin kısmen her gün temizliğe ihtiyacı kaçınılmazdır.

Camilerimiz de bulunan elektrikli süpürgelerin bir çoğu hatta abartmaksızın hemen hepsi sadece halıların yüzeyin de bulunan bazı kirleri almaktadır. Oysa ki halıların üzerin de günün bir çok vakti gezilmekte bu sebeple halının üzerine düşen kıl-tüy gibi hastalık bulaştırabilecek olan haller üzerine basıldıkça halının içine işlemekte. Bununla birlikte sürekli şekil de dışarıdan gelen mikropları da halıların üzerine çekmektedir.

 

Dikkat edilmesi gereken

Cami Avize Temizliği
Cami Avize Temizliği

Özellikle abdest alındıktan sonra kurutulmadan çorap giyen cemaatimiz bu hususu dikkate almamaktalar. Bazı cemaatten olanlar da abdest aldıktan sonra kurulamadan çorap dahi giymeden ibadet etmeye gelmektedir. Bunlar halıların yüzeyin de mikropları halıların üzerin de nemlenerek yapışmaktadır.

Camiler de kullanılan elektrikli süpürgeler ise yukarı da belirttiğimiz gibi sadece halının yüzeyin de kalan kıl tüy toz gibi olanları almaktadır. Cami halılarının en az 4 ayda bir sulu yıkanması gerekmektedir. Bu yıkama işi de cami görevlisi veyahut cemaati tarafından yapılması hiçte kolay bir iş değildir.

Bu işlemi cami görevlisi veyahut cemaatten birileri yaptığın da halının yüzeyine çıkmayan halının içerisinde barınan kir ve mikropları yüzeye çıkartmadan yüzünden sulu yıkama yaptıkların da halının ömrünü kısaltmış ve tam temizlik yapmamış olurlar. Bu sebeple cami halılarının evvela kuru temizleme yapılıp kuru fırça ile fırçalanıp halının özüne işlemiş kıl-tüy gibi atıkları halının yüzeyine çıkartması ve bu işlem sonucun da kuru vakum süpürgesi ile çekildikten sonra sulu yıkama yapılması gerekmektedir.

Sulu yıkama işlemi de yine cami görevlisi ve cemaati tarafından yapılacak bir iş değildir. Bu işlem için kullanılan makinelerin kullanılması da bir o kadar kolay değildir. Bu sebeple bu iş için bir ekip kurduk ve bu işleri yapmaktan keyif alıyoruz.